Zadali smo veliki udarac šumarskoj mafiji

Zaštićeni pejzaž „Konjuh“ predstavlja na papiru najveće zaštićeno područje u Bosni i Hercegovini sa veličinom od 8.139,77 ha. Navedeni prostor je proglašenjem Zakona o proglašenju dijela planine Konjuh Zaštićenim pejzažom „Konjuh“ 2009. godine podijeljen na zone A, B i C. Zakonom je dozvoljena šumsko/privredna sječa i eksploatacije šume i prirodnih bogatstava na čak 2/3 površine pejzaža tako da je Zaštićeni pejzaž „Konjuh“ postao jedino u svijetu zaštićeno područje ovog tipa u kojem je dozovljena ekspoloatacija i sječa šume u ovom obimu. Na ovaj način je zakon postao u potpunosti besmislen i sve se na mrtvo slovo na papiru što je kao posljedicu dovelo do toga da dođe do ozbiljnog narušavanja prirode na prostoru najvećeg i najvažnijeg ekosistema na Tuzlanskom kantonu.

Kako bi se još više pogodovalo onima koji žele razvaliti šumu radi ličnih finansijskih benefita od kojih gotovo nikakve koristi nema država i šira društvena zajednica te devastirati opće dobro, Javno preduzeće „Šume“ Tuzlanskog kantona je od 2009 godine započelo sa izrađivanjem desetogodišnjih šumsko privrednih osnova bez konsultacija sa opštinama kao i samom Javnom ustanovom Zaštićeni pejzaž „Konjuh“ čime su praktično dobili ulaznu kartu da potpuno slobodno mogu gospodariti šumama na prostoru zaštićenog pejzaža izuzimajući samu Javnu ustanovu Zaštićeni pejzaž „Konjuh“ kao relevantni faktor.

Dodatnoj alarmantnoj situaciji na Konjuhu pogodovala je činjenica da Javna ustanova Zaštićeni pejzaž „Konjuh“ koja gazduje zaštićenim prostorom od 2009. godine pa sve do 2024. godine nije vršila svoju zakonsku dužnost koja se ogledala u kontroli sumnjivih radnji na prostoru zaštićenog pejzaža, posebno na strani Kladnja, čime su se na još jedan direktan način grubo kršili zakonski propisi kao i sam smisao postojanja zaštićenog pejzaža. Javna ustanova Zaštićeni pejzaž „Konjuh“ je u posljednje 4 godine uspostavila kontrolu otpremnica za kamione koji izvoze drvne sortimente na prostoru opštine Banovići dok je nadzornicima od strane uprave strogo bilo zabranjeno da navedenu radnje sprovode na prostoru opštine Kladanj gdje se i odvijala najveća devastacija šumskog fonda.

Navedene radnje koje su se vršile od 2009. do 2024. godine su ozbiljno narušile ekosistem na planini Konjuh a kao direktna posljedice ogromnih sječa i neodgovornog gazdovanja šumama pored fizičkih pustošenja prirode, snažno su devastirani i vodotoci što je kao rezultat dovelo do toga da se prostor tuzlanske regije počeo suočavati sa velikim problemama sa vodosnadbijevanjem što se posebno odnosi na prostor Banovića, Živinica i Tuzle.

Više o samom problemu je dostupno na linku.

Sva ova dešavanja su bila alarm za veliku dvogodišnju borbu aktivista pokreta „Karton revolucija“ koja je rezultirala velikim uspjesima. Nakon više od 15 godina uspostavljena je kontrola otpremnica na prostoru zaštićenog pejzaža sa posebnim naglaskom na izlaznu rampu na strani Kladnja. Pored navedenog uspostavljen je video nadzor na izlaznim rampama u Kladnju i Banovićima što predstavlja ogroman iskorak u kontroli izvoza šume jer će se dobiti nadzor koji će trajati 24 sata, 7 dana u sedmici. Važan rezultat dvogodišnje borbe aktivista pokreta Karton revolucija se ogleda i u činjenici da je prvi put nakon 2004. godine izvršena revizija Elaborata o proglašenju dijela planine Konjuh zaštićenim pejzažom. Kao rezultat navedenih aktivnosti stručni tim je ustanovio potrebu proširenja zone zaštite u kojoj je zabranjena šumsko-privredna sječa na dijelove zone B, posebno one koje se nalaze u blizini vodotoka na planini Konjuh čime je dodatno proširana zona zaštite u kojoj nisu dozvoljene aktivnosti sječe šume.

Proširenje zone zaštite planine, kao i uveđenje video nadzora te kontrole otpremnica predstavljaju veliki udarac šumarskoj mafiji na planini Konjuh koja će sada u manjem obimu i dosta otežano moći na nezakonit način ekslopatisati prirodi i šumske resurse a navedeni uspjeh predstavlja veliki vjetar u leđa i samoj Javnoj ustanovi Zaštićeni pejzaž „Konjuh“ koja konačno dobija veću ulogu kada je u pitanju gazdovanje prostorom planine.

U narednom periodu se očekuju daljnje aktivnosti kada je u pitanju dodatna zaštita prirodnih resursa na Tuzlanskom kantonu.

Pretplatite se
Obavijesti me o
guest

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare
0
Voljeli bi čuti vaše mišljenje, ostavite komentar.x