Vijest da je Tužilaštvo Srednjobosanskog kantona podignulo krivičnu optužnicu protiv Nedima Musića i Adija Selmana sa prijetnjom određivanja zatvorske kazne zbog sumnje da su oštetili ilegalni plastični šlauf za vodu koju vodu sa izvora usmjerava u ilegalne objekte na Prokoškom jezeru, kojih se nalazi preko 200, izazvala je veliku pažnju medija u Bosni i Hercegovini i regionu. Naime, mnogi pojedinci kao i nevladine organizacije su ovu optužnicu prepoznali kao klasičnu SLAPP tužbu prema aktivistima. SLAPP (Strategic Lawsuit Against Public Participation) tužba je pravni postupak koji se koristi za zastrašivanje ili utišavanje ljudi koji izražavaju svoje mišljenje ili se protive nekim interesima, posebno u javnim, političkim ili društvenim pitanjima. Cilj SLAPP tužbe je da se osoba ili organizacija uplaši, obeshrabri i finansijski iscrpi, kako bi prestala sa iznošenjem stavova ili kritika koje mogu štetiti interesima tužioca, bez obzira na to da li su tužene tvrdnje tačne ili ne.
Naime, na prostoru zaštićenog područja Spomenik prirode Prokoško jezero se nalazi više od 200 ilegalnih objekata u kojima se nalaze ilegalni restorani, apartmani i radnici. Navedeni objekti osim što su izgrađeni i funkcionišu protivno zakonu direktno utiču na devastaciju prirode i nestanak jednog od naljepših prirodnih fenomena u Bosni i Hercegovini – Prokoškog jezera. Naime, izvori na planini Vranici koji između ostaloga i navodnjavaju Prokoško jezero su iskorišteni kako bi u njih bili postavljeni plastični šlaufi koji vodu usmjeravaju u toalete u ilegalnim objektima dok kanalizacija i otpadne vode iz ilegalnih objekata odlaze u jezero što ga nepovratno uništava. Mnogi stručnjaci su već davali brojna mišljenja da ovakva situacija dovodi do nepovratnog uništavanja Prokoškog jezera. Pored navedenih činjenica na prostoru Spomenika prirode se dešavaju i druge nezakonite radnje a sve pod budnim okom upravitelja Javnog komunalnog preduzeća „Šćona“ Fojnica čiji uposlenici odobravaju nezakonite radnje i ne poduzimaju ništa da bi ih zaustavili. Tužilaštvo Srednjobosanskog kantona već godinama u potpunosti ignoriše čitav niz nezakonitih radnji koji se očigledno događaju na prostoru Spomenika prirode Prokoško jezero i dopuštaju totalno odustvo države i sistema na navedenom prostoru. Javno komunalno preduzeće „Šćona“ koja upravlja prostorom i koje ima zadatak da štiti i sprovodi Zakon o Proglašenju Spomenika prirode „Prokoško jezero“, to ne čini, dok institucije poput resornog Ministarstva i Opštine Fojnica također svojim nedjelovanjem ohrabruju navedene nezakonite radnje.
Ipak, u momentu kada se uz podršku aktivista pokreta „Karton revolucija“ građani sve više ujedinjuju u borbi za procesuiranje odgovornih za smrt 27 osoba na prostoru opština Jablanica, Konjic i Fojnica (opština na kojoj se nalazi Prokoško jezero) opštinski sud na Kiseljaku potvrđuje krivičnu optužnicu protiv Selman Adija i Nedima Musića zbog sumnje da su svojim djelovanjem oštetili platično ilegalno crijevo za vodu.
Na ovaj način se jasno šalje poruka aktivistima da odustanu od borbe za pravdu i spas Prokoškog jezera. Ilegalni plastični šlauf je prema postupanju Tužilaštva Srednjobosanskog kantona vrijedniji od čitavog niza nezakonitih radnji ali i ljudskih života.
Sada aktiviste pokreta „Karton revolucija“ očekuje iscrpan sudski proces dok u pozadini još uvijek niko ne procesuira nezakonite radnje zbog kojih nam nestaje priroda Bosne i Hercegovine i gase se životi naših sugrađana.